Odpowiednia dieta kobiet w ciąży-czyli jak dokładnie powinna wyglądać?

Przede wszystkim powinna opierać się na starannym doborze produktów. Spożywanie w trakcie ciąży wysokiej jakości produktów i niezbędnych składników odżywczych, które dostarczasz sobie a także dziecku to podstawa.

Prawidłowo zbilansowana dieta kobiety w ciąży powinna obejmować w głównej mierze jakość a nie ilość posiłków. To bujda, że w ciąży trzeba jeść za dwoje. Tak naprawdę w czasie oczekiwania na potomstwo, przyszła mama powinna przyjmować niewiele więcej kalorii dziennie niż do tej pory. Wyższe zapotrzebowanie energetyczne zaczyna się dopiero od drugiego trymestu ciąży i wynosi zaledwie 300 kcal więcej. Należy pamiętać, że im bardziej różnorodna dieta w ciąży, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstawania niedoborów.

Najważniejszą rolę w piramidzie żywienia kobiety ciężarnej stanowią węglowodany złożone, które zawarte są przede wszystkim w pieczywie, płatkach zbożowych, makaronach, ryżach oraz ziemniakach. Ta grupa pokarmowa powinna stanowić aż 1/3 wszystkiego co ciężarna zjada. Najlepszy będzie naturalny ryż, chleb razowy i makaron bowiem zwierają witaminy z grupy B, E oraz duże ilości białka i błonnika.

Ważnym elementem diety są oczywiście warzywa i owoce. Dostarczają wodę, błonnik, witaminy i minerały.

-owoce cytrusowe, truskawki i kiwi zawierają znaczne ilości witaminy C
-owoce żółte takie jak mango, brzoskwinie, morele to źródło beta-karotenu
-pomarańcze, mandarynki, jeżyny, maliny i banany zawierają kwas foliowy
-suszone owoce to źródło żelaza
-warzywa zielone typu brokuły, brukselka czy szpinak to źródło kwasu foliowego, witaminy C, beta-karotenu i żelaza
-warzywa o jadalnych korzeniach, marchew, rzepa, pietruszka, seler są źródłem witaminy B1
-nasiona roślin strączkowych i soczewica zawierają białko błonnik, witaminy z grupy B
Mleko, jogurty, sery zawierają wapń, który jest jednym z najważniejszych minerałów w okresie ciąży. Wspomaga on rozwój układu kostnego.
Mięso, jaja, nasiona roślin strączkowych czy orzechy obfitują w białko, które posłuży do budowy komórek, tkanek i narządów dziecka.