Zacznijmy od samego początku a mianowicie o tym co wiemy na temat wody a raczej o tym co już powinniśmy o niej wiedzieć. Dlaczego tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej dziennej dawki płynów? I dlaczego to woda powinna w 2/3 pokrywać zapotrzebowanie na płyny?
Naturalna woda butelkowana nie zawiera żadnych kalorii oraz dodatków, dlatego tak bardzo jest polecana spośród wszystkich dostępnych na rynku napoi. Dzienne zapotrzebowanie płynów dla osoby dorosłej wynosi od 1,5 do 2 litrów. Braki wody w organizmie przejawiają się nie tylko chronicznym zmęczeniem, brakiem koncentracji, przesuszaniem skóry, bólami głowy ale również kłopotami z trawieniem i sercem. Długotrwały niedobór wody w organizmie może prowadzić do kamicy nerkowej i trwałego zwyrodnienia stawów. Dlatego tak ważne jest aby codziennie sięgać po wodę,wypijając ja małymi łykami przez cały dzień.

Składniki mineralne, występujące w wodzie w formie jonowej, dzielimy na:
  • Składniki główne (makroskładniki): sód, potas, wapń, magnez, chlorki, siarczany, wodorowęglany.
  • Składniki podrzędne: nieorganiczne związki azotu, krzemiany, żelazo, substancja organiczna.
  • Mikroskładniki: pierwiastki rzadkie, śladowe i promieniotwórcze (fluor, jod, bor, brom, arsen, miedź, cynk, lit, chrom, mangan, kobalt, molibden).Zawartość w wodzie wyżej wymienionych minerałów stanowi podstawę do klasyfikacji wód na podstawie stopnia mineralizacji.
Naturalne wody mineralne dzielimy na:
  • bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l)
  • niskozmineralizowane (do 500 mg/l)
  • średnio zmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l)
  • wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l)

Składniki mineralne obecne w wodzie są bardzo dobrze przyswajane przez organizm, dlatego też odpowiednio dobrane wody mineralne mogą stanowić jedno z istotniejszych źródeł pierwiastków, zwłaszcza niedoborowych w naszej diecie. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że woda służy przede wszystkim do nawodnienia i nie powinniśmy traktować jej jako elementarnego źródła minerałów.
Jeżeli nie chcesz i nie masz czasu w szczególny sposób sledzić skladu dostępnych na rynku wód butelkowanych wystarczy że zapamiętasz iż w codziennej diecie niezależne od wieku, płci i stanu zdrowia najodpowiedniejsza jest woda źródlana niskozmineralizowana. Taką wode można bezpiecznie pić bez szczególnych ograniczeń dotyczących wypijanej ilości. Jako stałe źródło wody możemy wybierać też wody średniozmineralizowane lecz są one nie odpowiednie dla malych dzieci.
Osoby pracujące fizycznie i sportowcy w trakcie bardzo intensywnego wysiłku lub przy pracy fizycznej z uciążliwymi warunkami termicznymi powinny wypijać wodę o rożnym stopniu mineralizacji z dodatkiem soli mineralnych.