Miód przez ludzkość doceniany był już w starożytności przez żyjących w tamtych czasach Egipcjan. Kleopatra, kąpała się w mieszance miodu i mleka, ponadto mieli oni w zwyczaju wkładać faraonom do grobowca misę wypełnioną miodem, świadczy to o tym, że miód uważany był przez nich za coś ekskluzywnego.

W dzisiejszych czasach dokładnie znamy wpływ miodu na nasze ciało:
  1. wzmacnia serce,
  2. koi nerwy, ożywia mózg,
  3. ma właściwości antybakteryjne – niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki,
  4. świetnie sprawdza się jako kosmetyk. (utrzymuje wilgotność skóry, pielęgnuje włosy)
Obecnie rozróżnić możemy następujące odmiany tego słodkiego nektaru:

Miód gryczany – pozyskiwany z kwiatów gryki, stąd jego nazwa. Jedyny w swoim rodzaju, ze względu ciemnej, bursztynowej barwy, jak i lekko ostrego i piekącego smaku. Polecany osobom starszym, ze względu na zawartość rutyny – substancji mającej korzystny wpływ na naczynia krwionośne.

Spadziowy – powstający z lepkiej substancji spotykanej na drzewach, nazywanej spadzią. Charakteryzuje go korzenny smak, zielonkawa barwa oraz najmniejszy poziom słodyczy. Wykorzystywany w przemyśle leczniczym do produkcji syropów wykrztuśnych.

Wielokwiatowy – pozyskiwany jest z letnich kwiatów, kwitnących w czerwcu i lipcu. Cechy charakterystyczne: żółta barwa, bardzo słodki smak, po krystalizacji barwa zmienia się na jasnobrunatną. Ma żółtą barwę, po skrystalizowaniu przybiera kolor jasnobrunatny. Spożywanie miodu wielokwiatowego dodaje nam energii.

Akacjowy – ceniony za wysoką zawartość izoflawonów, glikozydów, oraz fruktozy. Korzystne działanie na nasz organizm to między innymi regenaracja podrażnionej śluzówki żołądka, wspomaganie trawienia. Chyba najważniejszymi są właściwości bakteriobójcze i moczopędne, przez co wykorzystywany jest do leczenia chorób nerek.

Lipowy – ja sama nazwa wskazuje, pozyskiwany z kwiatów lipy. Ma jasnożółtą barwę i ostry smak. Z szerokiej gamy właściwości leczniczych, szczególnie ceni się go za działanie wspomagające leczenie przeziębienia i grypy. Miód lipowy ma działanie antybiotyczne, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Ułatwia zasypianie, łagodzi stres i równoważy ciśnienie.


Ponadto, każdy z wymienionych wyżej rodzajów miodu, łączy wysoka zawartość dużych ilości mikroelementów: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, molibdenu, manganu i kobaltu oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny.

Warto włączyć miód do swojej diety, nie tylko ze względu na słodki smak, lecz również na jego w większości przez nas nieznane właściwości prozdrowotne!