Dieta kobiet ciężarnych czyli jak odpowiednio jeść dla dwojga a nie za dwoje.

Prawidłowo zbilansowana dieta kobiety w ciąży powinna obejmować w głównej mierze jakość a nie ilość posiłków. To bujda, że w ciąży trzeba jeść za dwoje. Tak naprawdę w czasie oczekiwania na potomstwo, przyszła mama powinna przyjmować niewiele więcej kalorii dziennie niż do tej pory. Wyższe zapotrzebowanie energetyczne zaczyna się dopiero od drugiego trymestu ciąży i wynosi zaledwie 300 kcal więcej. Należy pamiętać, że im bardziej różnorodna dieta w ciąży, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstawania niedoborów.

Mineralizacja wody-co tak naprawdę oznacza? I jaką wodę do picia na co dzień wybierać?

Składniki mineralne obecne w wodzie są bardzo dobrze przyswajane przez organizm, dlatego też odpowiednio dobrane wody mineralne mogą stanowić jedno z istotniejszych źródeł pierwiastków, zwłaszcza niedoborowych w naszej diecie. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że woda służy przede wszystkim do nawodnienia i nie powinniśmy traktować jej jako elementarnego źródła minerałów.

Imbir – prozdrowotna przyprawa.

Imbir przez ludzkość znany jest od bardzo dawna, a za miejsce jego pochodzenia przyjmuje się tereny Azji, gdzie od zarania dziejów używany jest jako przyprawa wzbogacająca smak potraw oraz jako składnik herbatek o leczniczych właściwościach. Imbir to uniwersalna przyprawa, nie tylko nadaje charakterystyczny orzeźwiający, rozgrzewający i lekko pikantny smak potrawom, ale ma również działanie przeciwdziałające przeziębienom, wzmacniające organizm i łagodzące ból.

Szpinak – zmora dzieciństwa. Czy warto go nadal nienawidzić?

Szpinak na stołach ludzkości zagościł w czasach średniowiecza. Początkowo spożywany był w Persji, stopniowo jego dobra sława roznosiła się po świecie, poprzez kraje arabskie aż do Europy. W uzyskaniu opinii rośliny, wywierającej korzystny wpływ na nasz organizm, przyczyniły się pielęgniarki, które przygotowywały osłabionym pacjentom napar właśnie z liści szpinaku.

Przyprawy, czy to tylko dodatek do dań poprawiający smak?

Poprawa smaku czy aromatu potraw, to nie jedyna rola przypraw, jaką pełnią w kuchni, mają one ogromny wpływ na nasz organizm, większy niż mogłoby się to nam wydawać. Mimo tego, że nie wprowadzają do potraw substancji odżywczych, wzbogacają ich bukiet, usprawniają w wielkim stopniu procesy trawienia, przyspieszają przemianę materii, a nawet hamują zmiany zachodzące w potrawach.

Miód i to, czego o nim zwykle nie wiemy

Miód przez ludzkość doceniany był już w starożytności przez żyjących w tamtych czasach Egipcjan. Kleopatra, kąpała się w mieszance miodu i mleka, ponadto mieli oni w zwyczaju wkładać faraonom do grobowca misę wypełnioną miodem, świadczy to o tym, że miód uważany był przez nich za coś ekskluzywnego.

Wpływ ilości spożywanego cukru na nasz organizm

Cukier ma negatywny wpływ na struktury białkowe. Regularne spożycie posiłków bogatych w cukier ma niekorzystny wpływ na gospodarkę insulinową organizmu, prowadzić może do zaburzeń i podniesienia zawartości glukozy we krwi do poziomu znacznie przewyższającego normę. Podwyższony poziom cukru natomiast, wspomaga proces glikacji białek, czyli powoduje zmiany w ich strukturze i funkcjonowaniu, co prowadzi do ich degeneracji....